Joensuun Aikuislukio

Joensuun Aikuislukio tarjoaa lukio-opintoja, aikuisten perusasteen opetusta ja kymppiluokan aivan Joensuun keskustassa.

Lukio-opintoja voi suorittaa joustavasti joko osallistumalla iltaopetukseen tai suorittamalla lukiokursseja itsenäisesti verkossa. Lukio-opiskelijanamme voit tähdätä suorittamaan ylioppilastutkinnon, lukion päättötodistuksen tai molemmat. Aineopiskelijanamme saat opiskella valitsemiasi yksittäisiä lukiokursseja haluamistasi aineista, vaikkapa opiskellen lisää vieraan kielen taitoja!

Peruskoululinjallamme sinulle tarjoutuu mahdollisuus korottaa peruskoulun arvosanoja tai käydä peruskoulun loppuun ja saada päättötodistus. Tarjoamme myös suomi toisena kielenä -opintoja ja lukioon valmistavaa koulutusta maahanmuuttajille.

Tervetuloa opiskelemaan suureen joukkoomme!

 

Aikuislukion kanslia palvelee

arkisin kesäaikaan 5.–23.8.2019 klo 9–15, pe 9–12

ja kouluaikaan 26.8.2019 alkaen ma ja ti 11–18, ke ja to 9–16 sekä pe 9–12.

Joensuun aikuislukio, Ajankohtaiset tiedotteet

Aikuislukion ajankohtaisia tiedotteita

Tutustumispäivä 2019

14.8.2019

Aikuislukiolla on tutustumispäivä torstaina 22.8.2019 klo 18 luentosalissa. Tarjolla on tietoa koulustamme ja opiskelusta sekä mahdollisuus ilmoittautua opiskelijaksi. Kouluumme voi toki ilmoittautua opiskelemaan aina ympäri vuoden kanslian aukioloaikoina tai sähköpostitse kansliaan. Jätä vain yhteystiedot, niin otamme sinuun yhteyttä. Opinnot voi aloittaa jokaisen jakson alussa. Ensimmäinen jakso alkaa heti tutustumispäivän jälkeisellä viikolla maanantaina 26.8.

Tervetuloa!
 

Abikurssit elokuussa 2019

5.8.2019

Elokuussa 2019 järjestetään Aikuislukiolla syksyn ylioppilaskirjoituksiin osallistuville ja muillekin halukkaille kertauskurssit äidinkielessä, englannissa, ruotsissa, lyhyessä matematiikassa ja terveystiedossa. Fysiikan abikurssi (FY8abi) järjestetään verkossa. Ota yhteys opettajaan sähköpostitse.

Opetus järjestetään 5. - 22.8.2019 seuraavan aikataulun mukaisesti:

Kullekin kurssille ilmoittaudutaan Aikuislukion kansliaan. Sähköposti: marja-leena.hamalainen@joensuu.fi, puh. 050 439 1059.

Abikurssit arvostellaan suoritusmerkinnällä. Kurssin lopuksi järjestetään harjoituskoe, josta sovitaan tarkemmin kurssin aikana. Katso kurssin opiskelumateriaali oppikirjaluettelosta.

Abikurssien opettajat:

Sami Tuononen (matematiikka, lk 209) sami.tuononen@edu.joensuu.fi

Mari Pesonen (ruotsi, lk 309) mari.pesonen@edu.joensuu.fi

Eeva Rantala (äidinkieli, lk 118) eeva.rantala@edu.joensuu.fi

Laleh Jokinen (englanti, lk 307) laleh.jokinen@edu.joensuu.fi

Timo Nenonen (fysiikka, verkkokurssi) timo.nenonen@edu.joensuu.fi

Mari Partanen (terveystieto, lk 314) mari.partanen@edu.joensuu.fi

 

Lyhyiden kielten (VEB, SAB) ja suomi toisena kielenä (S2) -opiskelu lukuvuonna 2019-2020

5.8.2019
Aikuislukio antaa opetusta venäjän kielessä (luokka 310), saksan kielessä (luokka 306) sekä suomen S2-kielessä (luokka 208) Lyseon lukiolla maanantai- ja keskiviikkoiltaisin 16.00-16.40. Kielten opetusryhmien toiminnan edellytyksenä on riittävä ryhmäkoko. Ilmoittautuminen kursseille ennen kurssin alkua aikuislukion kansliaan. Sähköposti: marja-leena.hamalainen@joensuu.fi, puh. 050 439 1059.

Saksan, venäjän ja suomen S2-kielen ryhmät jatkavat lukuvuonna 2020-2021. Lyhyissä kielissä tarjotaan tuolloin kurssit: SAB4-6, VEB4-6 ja S24-S26.