"Virkamiehet esittelevät ja poliitikot päättävät"

Joensuun alueellinen jätelautakunta

Joensuun alueellinen jätelautakunta vastaa kunnille kuuluvien jätehuollon järjestämiseen, suunnitteluun ja seurantaan liittyvien viranomaistehtävien hoitamisesta toimialueellaan.

Alueellisen jätelautakunnan toimialueeseen kuuluvat Ilomantsin, Kontiolahden, Liperin sekä Polvijärven kunnat ja Joensuun kaupunki. Kuntien yhteisessä lautakunnassa on yhdeksän jäsentä ja heidän henkilökohtaiset varajäsenensä. Jäsenistä viisi on Joensuusta ja muista osakaskunnista yksi jäsen kustakin.

Lautakunta kokoontuu vuonna 2017 torstaina: 23.2., 23.3., 18.5., 24.8., 28.9., 9.11. ja 14.12.  Pöytäkirjat asetetaan yleisesti nähtäviksi kokousta seuraavana tiistaina.

Esityslistat ja pöytäkirjat

Lautakunnan puheenjohtaja
Jenni Mainonen
Puh. 050 563 6325
jenni.mainonen@jns.fi

Lautakunnan esittelijä
Jätehuoltosuunnittelija Anna Kettunen
Puh. 050 412 6945
anna.kettunen@jns.fi

Alueellinen jätelautakunta 2017–2021

Varsinainen jäsen Puolue Henkilökohtainen varajäsen
Joensuu    
Mainonen Jenni, pj.
050 563 6325
jenni.mainonen@jns.fi
Maanmittarintie 28
80100 Joensuu

SDP


 

Oikarinen Kari



 
Deleanu Claudia



 
PS



 
Lähteenmäki Jarno
040 707 7942
jarno.lahteenmaki@jns.fi
Noljakantie 86 C 24
80140 Joensuu
Könönen Jorma
0500 678 416
jorma.kononen@pkpelastuslaitos.fi
Metsäpolku 4 as 3
82140 Kiihtelysvaara
Kesk.



 
Mukkala Kati



 
Mulari Harri

 

Vihr.
 

Osmala Emilia
044 273 0718
emilia.osmala@jns.fi
Mäkinen Ville



 
Kok.



 
Krohns Virpi
050 528 1291
virpi.krohns@jns.fi
Kielomäenkatu 8
80140 Joensuu
Ilomantsi    
Salmela Jenny, vpj.
044 309 2881
jenny.salmela@jns.fi
Liepalantie 20
81450 Huhus
Kesk.



 
Jyrkönen Kauko



 
Kontiolahti    

Örn Paavo
040 595 2291
paavo.orn@jns.fi
Kostelantie 8b
80850 Paihola

SDP




 
Itälä Petri




 
Liperi    
Räty Suvi
040 739 5430
suvi.raty@jns.fi
Tykkiura 6
80400 Ylämylly
SDP



 
Kotkajuuri Kauko
040 759 7393
kauko.kotkajuuri@liperi.fi
Peltotie 18
83400 Viinijärvi
Polvijärvi    
Mutanen Jukka
050 305 3614
jukka.mutanen@jns.fi
Viinijoentie 19
83700 Polvijärvi
Kesk.



 
Vannas Hanna
040 526 8369
hanna.vannas@polvijarvi.fi
Ruvasniementie 2
83835 Ruvaslahti
Järvinen Anni
040 586 4477
anni.jarvinen@jns.fi
Karjamäentie 2 D 29
80230 Joensuu
Kaup.hall.
edustaja


 
Puhakka Antero
0400 646 382
antero.puhakka@jns.fi
Sommelontie 19
80260 Joensuu

 

Päivitetty 31.10.2017