Joensuun Yrityskiinteistöjen hallitus valitsi joensuulaisen Jarkko Purmosen yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi. Purmonen aloittaa toimitusjohtajana 1. joulukuuta nykyisen toimitusjohtajan eläköityessä.
Purmonen siirtyy uuteen tehtävään Joensuun kaupungin tilakeskuksen kiinteistöpäällikön työstä. Purmonen on työskennellyt Joensuun kaupungilla vuodesta 2018.
- Olen innoissani ja kiitollinen nimityksestä. Yhtiö on osa kaupungin konsernia, joten tarjolla on paljon uutta, mutta myös tuttua. Joensuun kiinteistötilanteesta minulla on kattava kuva, joten emmeköhän pääse vauhtiin nopeasti. Haluan auttaa yrityksiä löytämään sopivat toimitilat ja sitä kautta luomaan lisää työpaikkoja kaupunkiin, Purmonen toteaa.
Joensuun Yrityskiinteistöt on Joensuun kaupungin omistama kiinteistöyhtiö, joka rakennuttaa, valvoo ja vuokraa yrityskiinteistöjä. Yhtiöllä on vuokralaisena lähes 50 yritystä.