Ohjaamo, henkilökunta, sivun otsikko

Ohjaamon henkilökunta

Ohjaamon tiimi

Liittyi kysymyksesi sitten työhön, koulutukseen tai arjen asioihin, olet tervetullut keskustelemaan kanssamme Ohjaamoon.

Kesän aikana tavoitat parhaiten Ohjaamossa työskentelevät työntekijät Ohjaamon puhelinnumerosta 050 593 5156 tai laittamalla sähköpostia osoitteeseen ohjaamo@joensuu.fi

Sivu arviointi ja palaute

Palvelupiste

Palvelupiste

Sanni Puustinen palveluneuvoja 050 5124961 sanni.puustinen@joensuu.fi

Etkö tiedä mistä aloittaa? Tule käymään, soita, tai laita viestiä. Olen sinua vastassa Ohjaamon palvelupisteellä, ja kerron meidän palveluistamme ja niihin ohjautumisesta. Minun kanssani voit myös miettiä esimerkiksi työnhakuun tai koulutukseen liittyviä kysymyksiä.

Maarit Hyttinen palveluagentti 050 597 7502 maarit.hyttinen@joensuu.fi

Lämpimästi tervetuloa palvelupisteelle. Olen täällä sinua varten. Olipa asiasi sitten pieni tai iso, niin etsitään yhdessä vastauksia ja ratkaisuja.

Ohjaamon henkilökunta, TE-asiantuntijat

TE-asiantuntijat

Heidi Kauppinen 029 504 3150 heidi.kauppinen@te-toimisto.fi

Saanko olla sinulle iloksi ja avuksi? Suoristan mielelläni byrokratiamutkia, etsin ratkaisuja ongelmiin. Vaikka en aina tunne, tiedän joka päivä tapahtuvan jotain hyvääkin.

Antti Räty 029 504 3240 antti.raty@te-toimisto.fi

Mietityttääkö työnhaku tai ammatinvaihto? Tuliko viranomaiselta kirje, jonka tulkitsemiseen tarvitset apua? Onko haussa joku, jonka kanssa pohtia eri vaihtoehtoja? Laita viestiä tai tule käymään niin tuumataan asioita yhdessä.

Duuniagentit Ohjaamo

Duuniagentit

Santeri Martiskainen 050 516 7061 santeri.martiskainen@joensuu.fi

Mietitkö, miten kirjoittaa hakemus, mitä laittaisi CV:seen tai mitä kertoisi työhaastattelussa? Autan sinua näissä ja monissa muissa työnhakuun ja opiskeluun liittyvissä kysymyksissä. Takaan rauhallisen ja luottamuksellisen ilmapiirin, höystettynä ripauksella huumoria.

Susanna Mutanen 050 590 7479 susanna.mutanen@joensuu.fi

Olipahan siulla mitä tahansa mielen päällä tahi sydämen alla, niin tervetulloo juttusille. Semmoista asiaa ei olekaan, mistä ei voitaisi keskustella ja ottaa yhdessä selvää. Susu-täti ei pienestä hätkähdä!

Veera Belway 050 571 9746 veera.belway@joensuu.fi

Jännittääkö erilaiset tilanteet tai mitä elämä tuo tullessaan? Tekisikö mieli jättää tekemättä asioita, koska pelottaa? Haluan luoda turvallisen ilmapiirin ja kannustaa olemaan rohkea ja tekemään elämän polustasi juuri sinun näköisesi.

Etsivät nuorisotyöntekijät Ohjaamo

Etsivät nuorisotyöntekijät

Joonatan Soininen 050 3626833 joonatan.soininen@joensuu.fi

Elämässä ehtii, vaikka eteenpäin menisi pienilläkin askelilla. Hypätään vaikka pyörän selkään tai sukelletaan lautapelien maailmaan. Autan sinua löytämään oman elämäsi askelmerkit.

Johanna Oikuri 050 3316143 johanna.oikuri@joensuu.fi

Jämäkästi ja lempeästi täällä juuri sinua varten. Kaipaatko tukea asioiden hoidossa, arjessa tai ihan vaan juttuseuraa elämän pyörteissä? Lähdetään siitä mikä on sinulle tärkeää.

Johanna Pirhonen 050 3381520 johanna.pirhonen@joensuu.fi
Petja Hamunen 050 311 9553 petja.hamunen@joensuu.fi

Kun tarvitset apua arjen asioissa, asioiden viemisissä eteenpäin, tai mietit mitä tekisit vapaa-ajalla. Edetään yhdessä eteenpäin aivan omaan tahtiin kohti päämäärää.

Juha Uusitalo 050 331 7534 juha.uusitalo@joensuu.fi

Miten sinulla menee? Kun tarvitset apua asioiden hoitoon, lähdetään kävelylle tai vaikka salille ja katsotaan yhdessä mitä voisimme tehdä. Edetään kohti päämäärää sinulle sopivin askelmerkein.

Uraohjaaja, hyvinvointi- ja uraohjaaja Ohjaamo

Uraohjaaja, hyvinvointi- ja uraohjaaja

Uraohjaaja uraohjaaja 050 516 7081

Etsitkö vielä paikkaasi työn kentällä tai suuntaasi opintoihin? Uraohjaaja auttaa sinua näkemään mahdollisuuksien avaruuden, tunnistamaan omat vahvuudet ja potentiaalin sekä ottamaan suuntaa kohti sinun näköistäsi työtulevaisuutta. Valmista suunnitelmaa ei tarvitse olla - piirretään yhdessä kartta!

Johanna Koistinen hyvinvointi- ja uraohjaaja 050 4775592 johanna.koistinen@joensuu.fi

Hyvinvointi- ja uraohjaajana olen apunasi hyvinvointiin sekä koulutus- ja uravaihtoehtoihin liittyvissä asioissa. Tule juttelemaan, jos mikä tahansa asia omassa hyvinvoinnissa mietityttää. Uraohjauksessa lähdetään liikkeelle yksilöllisestä elämäntilanteestasi ja työskennellään yhdessä sinun vahvuuksiesi, arvojesi ja kiinnostuksen kohteidesi parissa. Mahdollisuuksia on vaikka kuinka paljon, etsitään niistä juuri sinulle sopivimmat!

Psykiatrinen sairaanhoitaja

Psykiatrinen sairaanhoitaja

Veera Vall 050 3870611 veera.vall@siunsote.fi

Aina emme voi vaikuttaa siihen, mitä elämässämme tapahtuu ja joskus olosuhteiden ja aiempien kokemusten myötä mielenterveyden voimavarat voivat kulua. Oletko huolissasi mielialastasi? Jännittävätkö sosiaaliset tilanteet? Huomaatko ahdistuksen pitävän liian tiukasti kädestäsi kiinni? Muutos on aina mahdollista ja matkalla ei tarvitse kulkea yksin. Etsitään yhdessä työkaluja mielen solmuihin.

Työkykykoordinaattori

Työkykykoordinaattori

Hannele Honkanen 0504678522 hannele.honkanen@joensuu.fi

Mietityttääkö sinua työ -tai opiskelukykysi? Haluisit mennä töihin tai aloittaa opinnot, mutta et tiedä mihin pystyisit ja toisaalta mikä olisi liikaa. Tai tuntuuko, että työ tai opinnot eivät ole ollenkaan ajankohtaisia, jaksaminen ei riitä tai jokin muu asia huolestuttaa? Tule juttelemaan, niin mietitään yhdessä ja selvitellään sinulle soveltuvin polku. Osaan auttaa sinua palveluviidakon saloissa.

Yrittäjyysvalmentajat

Yrittäjyysvalmentajat

Aino Niemi 0295 043079 aino.niemi@te-toimisto.fi

Onko unelmasi perustaa oma yritys tai haluatko saada harrastuksestasi työn? Autan sinua yrittäjyyteen liittyvissä kysymyksissäsi ja voidaan yhdessä aloittaa matka yrittäjyyden polulla. Yhdessä löydämme oikeat polut, emmekä eksy tietoviidakkoon! Tuuppa rohkeasti juttelemaan, niin selvitetään asiat yhdessä!

Maikki Miettinen 029 5043161 maikki.miettinen@te-toimisto.fi

Kun innostuu, niin onnistuu ja kun onnistuu niin innostuu! Innostaako yrittäjyys, onnistuuko unelmointi? Autan sinut alkuun oman yrittäjyysunelmasi kanssa. Yrittäjyysvalmennuksesta saat apua, tukea, neuvontaa ja ohjausta ilman kapulakieltä tai kommervenkkejä. Elä ja yritä – alkuun pääset tästä!

Onni hankkeen työntekijät ohjaamossa

ONNI – Ohjaamojen psykososiaalinen tuki

Mari Lappalainen 029 5041 093 mari.lappalainen@te-toimisto.fi

Varaudu uusiin oivalluksiin itsestäsi, kun lähdet kanssani miettimään oman elämäsi suuntaa. Minä uskon, että unelmia kohti siirtyminen on mahdollista kaikille. Lähdetään yhdessä tutkimaan, mikä on juuri Sinulle tärkeää muutamalla tapaamisella tai pidemmällä HOT-valmennusjaksolla.

Minna Vanhanen 029 5040 176 minna.vanhanen@te-toimisto.fi

Kaipaatko muutosta tai haastaako hyvinvointisi sinua? Pysähdytään yhdessä ajatustesi äärelle etsimään uutta näkökulmaa ja sinulle sopivia keinoja hyvinvointisi parantamiseksi ja muutoksen saavuttamiseksi. Lähde kanssani pienelle tutkimusmatkalle itseesi HOT-valmennuksen keinoin!

Ohjaamo koordinaattori

Ohjaamon koordinaattori

Kaija Turunen 050 527 4815 kaija.turunen@joensuu.fi

Tehtäväni Ohjaamossa on koordinoida verkoston kanssa nuorten tarvitsemat, parhaat mahdolliset palvelut ja yhteistyömallit. Olit sitten nuori tai yhteistyökumppani, ollaan yhteydessä – pidetään välimatkat lyhyinä!