Ohjaamon tiimi

Tervetuloa Joensuun Ohjaamoon!

Liittyi kysymyksesi sitten työhön, koulutukseen tai arjen asioihin, olet tervetullut keskustelemaan kanssamme Ohjaamoon.

TE-palvelujen asiantuntijat

TE-asiantuntijat

Anri Nevalainen TE-palvelujen asiantuntija 029 504 3169 anri.nevalainen@te-toimisto.fi

Mikä ihmeen työttömyysetuus, selvityspyyntö, työkokeilu tai koulutukseen hakuvelvoite? Autan sinua eteenpäin kaikkien viranomaiskiemuroiden kanssa, ja etsiskellään yhdessä sinun näköisesi polku. Olipa kysymyksesi suuri tai pieni, I’m here!

Heidi Kauppinen 029 504 3150 heidi.kauppinen@te-toimisto.fi

Saanko olla sinulle iloksi ja avuksi? Suoristan mielelläni byrokratiamutkia, etsin ratkaisuja ongelmiin. Vaikka en aina tunne, tiedän joka päivä tapahtuvan jotain hyvääkin.

Etsivät nuorisotyöntekijät Ohjaamo

Etsivät nuorisotyöntekijät

Joonatan Soininen 050 362 6833 joonatan.soininen@joensuu.fi

Elämässä ehtii vielä, vaikka eteenpäin menisi pienilläkin askelilla. Hypätään vaikka pyörän selkään tai sukelletaan lautapelien maailmaan. Autan sinua löytämään oman elämäsi askelmerkit.

Johanna Pirhonen 050 338 1520 johanna.pirhonen@joensuu.fi

“Pienin askelin eteenpäin, huominen on ihan pian.” Luonto, liikkuminen ja vapaaehtoistyö ovat itselleni tärkeitä asioita. Etenen kanssasi rauhallisella ja lempeällä, mutta napakalla otteella, huumoria unohtamatta. Huomataan hyvä yhdessä.

Henna-Riikka Uuksulainen 050 331 7534 henna-riikka.uuksulainen@joensuu.fi

Miten siulla mennee? Olen toiminnallinen höpöttelijä ja seikkailija. Ajattelen, että ihminen on parhaimmillaan luonnon äärellä. Istahdan mielelläni kanssasi nuotiolle ihmettelemään elämän erilaisia kysymyksiä.

Niina Tikka 050 331 6143 niina.tikka@joensuu.fi

Käyvään kahvikupposella ja jutellaan elämästä tai vaikkapa eläimistä ja elokuvista. Arvostan jokaista päivää ja sen tuomaa uutta mahdollisuutta. Innostutaan ja onnistutaan yhdessä.

Uraohjaaja Ohjaamo

Uraohjaaja

Hanna Hallikainen 050 516 7081 hanna.hallikainen@joensuu.fi

Etsitkö vielä paikkaasi työn kentällä tai suuntaasi opintoihin? Uraohjaajana autan sinua näkemään mahdollisuuksien avaruuden, tunnistamaan omat vahvuudet ja potentiaalin sekä ottamaan suuntaa kohti sinun näköistäsi työtulevaisuutta. Valmista suunnitelmaa ei tarvitse olla - piirretään yhdessä kartta!

Psykiatrinen sairaanhoitaja

Psykiatrinen sairaanhoitaja

Anni Pesonen 050 387 0611 anni.j.pesonen@siunsote.fi

Ahdistuneisuus, mielialapulmat, sosiaalinen jännittäminen, stressi ja univaikeudet ovat minun erityisosaamisaluettani. Jos olet huomannut elämän tuntuvan taistelulta näitä tuulimyllyjä vastaan, voin auttaa sinua etsimään ja löytämään työkaluja niiden kesyttämiseksi.

Duuniagentit Ohjaamo

Duuniagentit

Elisa Räsänen 050 464 1632 elisa.rasanen@joensuu.fi

Mietityttääkö seuraava steppi omalla urapolulla? Uskon vahvasti siihen, että jokaiselle löytyy oma suunta elämän risteyksissä. Lähdetään yhdessä uteliaalla asenteella kohti sun omaa juttua, olipa se sitten opiskeluala, työpaikka tai jokin muu.

Panu Laukkanen 050 590 7756 panu.laukkanen@joensuu.fi

Otetaan irtiotto muiden mielipiteistä ja keskitytään hetki sun elämäntilanteeseen. Tehtäväni on auttaa sinua erityisesti työhön ja koulutukseen liittyvissä asioissa. Ajoittain oman reitin löytäminen voi tuntua hankalalta – keitellään siis kahvit ja lähdetään selvittämään asioita yksi kerrallaan.

Santeri Martiskainen 050 516 7061 santeri.martiskainen@joensuu.fi

Mietitkö, miten kirjoittaa hakemus, mitä laittaisi CV:seen tai mitä kertoisi työhaastattelussa? Autan sinua näissä ja monissa muissa työnhakuun ja opiskeluun liittyvissä kysymyksissä. Takaan rauhallisen ja luottamuksellisen ilmapiirin, höystettynä ripauksella huumoria.

Susanna Mutanen 050 590 7479 susanna.mutanen@joensuu.fi

Olipahan siulla mitä tahansa mielen päällä tahi sydämen alla, niin tervetulloo juttusille. Semmoista asiaa ei olekaan, mistä ei voitaisi keskustella ja ottaa yhdessä selvää. Susu-täti ei pienestä hätkähdä!

Onni hankkeen työntekijät ohjaamossa

ONNI – Ohjaamojen psykososiaalinen tuki

Mari Lappalainen 029 5041 093 mari.lappalainen@te-toimisto.fi

Varaudu uusiin oivalluksiin itsestäsi, kun lähdet kanssani miettimään oman elämäsi suuntaa. Minä uskon, että unelmia kohti siirtyminen on mahdollista kaikille. Lähdetään yhdessä tutkimaan, mikä on juuri Sinulle tärkeää muutamalla tapaamisella tai pidemmällä HOT-valmennusjaksolla.

Minna Vanhanen 029 5040 176 minna.vanhanen@te-toimisto.fi

Kaipaatko muutosta tai haastaako hyvinvointisi sinua? Pysähdytään yhdessä ajatustesi äärelle etsimään uutta näkökulmaa ja sinulle sopivia keinoja hyvinvointisi parantamiseksi ja muutoksen saavuttamiseksi. Lähde kanssani pienelle tutkimusmatkalle itseesi HOT-valmennuksen keinoin!

Ohjaamo koordinaattori

Joensuun Ohjaamon koordinaattori

Kaija Turunen 050 527 4815 kaija.turunen@joensuu.fi

Tehtäväni Ohjaamossa on koordinoida verkoston kanssa nuorten tarvitsemat, parhaat mahdolliset palvelut ja yhteistyömallit. Olit sitten nuori tai yhteistyökumppani, ollaan yhteydessä – pidetään välimatkat lyhyinä!