Ohjaamo – Tukea ja neuvontaa alle 30-vuotiaille nuorille

Ohjaamo tarjoaa ohjausta ja neuvontaa opiskeluun, työhön, tulevaisuuden pohdintaan ja arjen asioihin kaikille alle 30-vuotiaille nuorille. Kun et tiedä mistä aloittaa, aloita Ohjaamosta!

Ohjaamon toiminta koronan aikana

Joensuun Ohjaamontyöntekijät ovat tavoitettavissa joka päivä maanantaista perjantaihin. Ovet ovat auki ja olemme paikan päällä Kauppakatu 29, 1 krs. keskiviikkoisin ja torstaisin klo 12-16. Voi tulla käymään ajanvarauksella tai ilman. Etäpäivystys palvelee maanantaisin ja tiistaisin klo 12-16 sekä perjantaisin klo 12-15. Meidät tavoittaa puhelimella, sähköpostilla ja chatillä kaikkina päivystysaikoina. Voit myös soittaa tai laittaa viestiä ja varata ajan tapaamiseen. Ota yhteyttä asiassa kuin asiassa!

Kun et tiedä mistä aloittaa

  • Mietitkö opintojen aloittamista, mutta et ole varma mitä opiskelisi ja missä?
  • Etsitkö töitä? Kaipaatko vinkkejä tai apua työnhakuun?
  • Haluaisitko pohtia jonkun kanssa rauhassa mikä minusta tulee isona?
  • Tuntuuko etuuksien hakeminen vaikealta?
  • Kaipaatko arkeesi tekemistä?

Oletteko säännöllisesti kokoontuva ryhmä, jolta puuttuu oma kokoontumispaikka arkisin? Ohjaamo tarjoaa mielellään tilojansa avoimien ryhmäkokoontumisten järjestämiseen iltapäivisin.

Lomake

Yhteydenottopyyntö Ohjaamolle

Pyydä yhteydenottoa Ohjaamosta sinua askarruttavissa asioissa. Kuvaile asiaasi lyhyesti, työntekijä ottaa sinuun yhteyttä puhelimitse neljän arkipäivän sisällä yhteydenottopyynnön jättämisestä. Lomakkeen tietoturva on samaa luokkaa tavallisen sähköpostin kanssa, joten älä kirjoita viestikenttään sellaisia asioita, joita et kirjoittaisi sähköpostiinkaan (esim. henkilötunnus tai arkaluonteiset asiat).

Ohjaamo viikkokalenteri

Ohjaamo viikkokalenteri

PÄIVYSTYS

Päivystyspuhelin:
050 593 5156

Sähköposti:
ohjaamo@joensuu.fi


ma 12–16 etäpäivystys
ti 12–16 etäpäivystys
ke 12–16 ovet avoinna
to 12–16 ovet avoinna
pe 12–15 etäpäivystys

YHTEYSTIEDOT

Kalle-Aleksi Nissinen

TE-palvelujen asiantuntija, Joensuun Ohjaamo
 02 950 43140
kalle-aleksi.nissinen@te-toimisto.fi

Heidi Kauppinen

TE-palvelujen asiantuntija, Joensuun Ohjaamo
 029 504 3150
heidi.kauppinen@te-toimisto.fi

Minna Vanhanen

kehittämiskoordinaattori, Onni-hanke, Joensuun Ohjaamo
 029 504 0176
minna.vanhanen@te-toimisto.fi

Mari Lappalainen

kehittämisasiantuntija, Onni-hanke, Ohjaamo
 029 504 1093
mari.lappalainen@te-toimisto.fi

Juha Uusitalo

etsivä nuorisotyöntekijä
 050 331 7534
juha.uusitalo@joensuu.fi

Niina Tikka

etsivänuorisotyöntekijä
 050 331 6143
niina.tikka@joensuu.fi

Saara Ahosola

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 311 9553
saara.ahosola@joensuu.fi

Sivu arviointi ja palaute

Ohjaamo facebook-syöte