Sisältöjulkaisija

angle-left Työtä!-karnevaalit yhdistävät työt ja tekijät Joensuussa 19. helmikuuta

Työtä!-karnevaalit yhdistävät työt ja tekijät Joensuussa 19. helmikuuta

Luotsi Pohjois-Karjala ja Business Joensuu järjestävät helmikuussa jo viidettä kertaa Työtä!-karnevaalit. Se on maksuton rekrytapahtuma, jonka tavoite on töiden ja tekijöiden yhdistäminen.

– Haluamme tuoda esiin, että meillä Pohjois-Karjalassa on tarjolla sekä töitä että yrityksille osaavaa työvoimaa. Viime kevään karnevaaleihin osallistui 80 työnantajaa ja yli 2 000 työnhakijaa, joista moni työllistyi joko kesäksi tai pysyvämminkin, kertoo palvelupäällikkö Marjatta Rummukainen.

Vuoden 2026 Työtä!-karnevaalit järjestetään Joensuu Areenassa torstaina 19.2. kello 12–16. Tilaisuuden ensimmäinen tunti on varattu opiskelijaryhmille, ja kello 13–16 tapahtuma on kaikille avoin. Tämän vuoden uutuutena ovat yhdessä paikallisten toimijoiden kanssa järjestettävät työnhaku-, hyvinvointi- ja musaklinikat, jotka ovat käynnissä koko tapahtuman ajan.

Tapahtuman työnantajailmoittautuminen on avoinna, ja rajallisen paikkamäärän vuoksi oma esittelypiste kannattaa varata ajoissa. Ilmoittautuminen on tarkoitettu vain työnantajille, työnhakijat ovat tervetulleita tapahtumaan ilman ilmoittautumista.

Tapahtuman tarkemmat tiedot löytyvät osoitteesta luotsipohjoiskarjala.fi/tyotakarnevaalit.