Joensuun kaupunki järjestää torstaina 18. syyskuuta työpajan, jossa kootaan asukkaiden näkemyksiä ja ideoita vuosien 2026–2029 kotoutumisohjelman valmistelun pohjaksi. Kotoutumisohjelmaan kuuluu esimerkiksi maahanmuuttajien palvelutarpeen arviointi ja lakisääteinen kotoutumiskoulutus.
– Kotoutumisohjelman tarkoitus on edistää ulkomailta Joensuuhun muuttaneiden uusien kuntalaisten kotoutumista ja osallisuutta. Tavoitteisiin kuuluu myös monialaisen yhteistyön kehittäminen ja hyvien väestösuhteiden ylläpitäminen, kertoo Joensuun kaupungin työelämän ja kotouttamisen palvelujen päällikkö Eija Asikainen.
Joensuun kaupunki panostaa aktiivisesti ulkomailta muuttaneiden uusien kuntalaisten kotoutumiseen. Taustalla on myös laki kotoutumisen edistämisestä, joka velvoittaa jokaista kuntaa laatimaan kotoutumisohjelman. Joensuussa ohjelmaa valmistellaan monialaisesti kaupungin maahanmuuttajapalveluista vastaavan International House Joensuun johdolla.
Ilmoittaudu työpajaan tai kerro ideasi ennakkoon
Kaupunki järjestää kotoutumisohjelman suunnitteluun liittyvän työpajan torstaina 18.9. kello 9–12 Tiedepuistolla. Mukaan ovat tervetulleita kaikki asiasta kiinnostuneet joensuulaiset. Työpaja järjestetään suomen kielellä, mutta kielitukea on tarvittaessa saatavilla.
– Työpajan tavoitteena on saada aikaan konkreettisia ehdotuksia, joita voidaan hyödyntää uudessa kotoutumisohjelmassa, Asikainen toteaa.
Työpajaan tulee ilmoittautua maanantaihin 8.9. mennessä oheisella lomakkeella. Lomakkeella voi myös ennakkoon lähettää kotoutumisohjelmaan liittyviä näkemyksiä ja ideoita, jotka otetaan huomioon valmistelussa.