Talvilomaviikolla 3.–9. maaliskuuta Joensuussa on tarjolla monenlaista maksutonta tekemistä lapsille, nuorille ja perheille kaupungissa ja pitäjillä.
Kaikki tarkemmat aikataulut löydät osoitteesta joensuu.fi/tekemista-lomalle.
Koko perheen päivät Sirkkalassa
Sirkkalan liikkumiskeskuksessa (Sirkkalantie 12b) järjestetään avoimet koko perheen päivät lomaviikon maanantaina ja tiistaina 3. ja 4. maaliskuuta kello 10–16.
Tapahtumassa on pomppulinna, värityspiste, e-urheilutila, parkour-alue ja boulderointiseinä käytettävissä koko tapahtuman ajan, kahvi- ja mehutarjoilu ja sirkuspiste kello 10–12 sekä salibandyn, koripalloilun ja sulkapalloilun lajikokeiluja kello 12–16.
Molempina päivinä järjestetään koko perheen elokuvanäytös kello 13.
Talvitapahtumia Hammaslahdessa, Uimaharjussa ja Enossa
Talviloma käynnistyy Hammaslahdessa ja Uimaharjussa jo lauantaina 1. maaliskuuta.
Hammaslahden koulukeskuksella ja kirjastolla (Opettajantie 2–3) järjestetään lauantaina perinteinen Hammaslahden talvitapahtuma kello 10–14. Luvassa on monenmoista tekemistä niin ulkona kuin sisällä: poniajelua, rusettiluistelua, pelastusajoneuvoja, kaverikoiria, sumopainitatami, ekoase- ja nerf-ammuntaa, myyntipisteitä ja kirjaston kuvabongaus.
Uimaharjun urheilukeskuksella (Jaakonkankaantie 16) puolestaan kisataan lauantaina 1. maaliskuuta joukkueina kanisterikurlingissa kello 12. Voittajajoukkue ja kilpailun parhaat tiimiasut palkitaan. Tarjolla on myös kahvio ja makkaraa ja poni- ja moottorikelkka-ajelua.
Koko perheen talvilomapäivää vietetään Enon kirjastolla (Alapappilantie 6d) maanantaina 3. maaliskuuta ja Uimaharjun kirjastolla (Honkajoentie 2) perjantaina 7. päivä kello 13–15. Ohjelmassa on askartelua, puuhatehtäviä, bingo sekä mehu- ja keksitarjoilu.
Maksutta Areenaan, Mehtimäen sisäjäille ja Vesikkoon
Maksuttomat yleisövuorot ja Islon välinevuokraamo ovat avoinna tiistaista perjantaihin 4. –7. maaliskuuta Joensuun Areenalla kello 10–14. Areenassa pääsee osallistumaan myös Jekku-jänön ohjattuihin perheliikuntatuokioihin tiistaina ja keskiviikkona kello 10–10.45.
Kilpajäähallissa on mailattomia luisteluvuoroja maanantaista lauantaihin 3. –8. maaliskuuta ja harjoitusjäähalli 2:ssa mailallisia luisteluvuoroja maanantaista sunnuntaihin 3.–9. päivä. Tarkemmat tiedot vuoroista ovat osoitteessa joensuu.fi/tekemista-lomalle.
Vesikossa pääsee uimaan maanantaina 3. maaliskuuta, kun Savon Voima tarjoaa maksuttoman sisäänpääsyn Kaukon päivän kunniaksi.
Nuorisotilat
Nuorisotilat ovat auki myös talvilomalla. Nuorisotilojen toiminta on suunnattu 13 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille nuorille. Osassa tiloista on toimintaa talvilomalla myös alakoululaisille. Tarkemmat tiedot ovat sivulla joensuu.fi/tekemista-lomalle.
Kauppakeskus IsoMyyn 2. kerroksessa (Kauppakatu 25) sijaitseva Nuorisokeskus Whisperissä talviloman aloittajaisia vietetään perjantaina 28. helmikuuta pidemmin aukioloajoin, kun Whisper on avoinna kello 14–23. Talvilomaviikolla Whisper on auki tavanomaisin aukioloajoin maanantaista perjantaihin 3.–7. maaliskuuta.
Rantakylän nuorisotila Bobolla (Pataluodonkatu 2) talvilomaviikko käynnistyy perjantaina 28. helmikuuta YöBobon merkeissä kello 18–24. Ennakkoon ilmoittautuneet nuoret voivat jäädä yöpymään Bobolle kello 7 saakka. Talvilomalla Bobo on auki maanantaista torstaihin kello 14–20 ja perjantaina kello 15–21.
Sirkkalan liikkumiskeskuksessa (Sirkkalantie 12b) nuorten avoimet vuorot ovat keskiviikkona ja torstaina 5. ja 6. maaliskuuta kello 15-20. Liikkumiskeskuksessa on mahdollista harrastaa e-urheilua, parkouria, boulderointia ja liikkua liikuntasalissa.
Pyhäselän alueella nuorten talvilomaviikkoa vietetään pidennetyin aukioloin klo 17–02 tiistaina 4. maaliskuuta ensin Hammaslahden nuorisotilalla (Opettajantie 2) ja sitten 5. maaliskuuta Reijolan nuorisotilalla (Urheilupuistontie 2). Torstaina 6. maaliskuuta Reijolan nuorisotilassa vietetään puolestaan 3.–6.-luokkalaisten junnupäivää kello 13–18.
Vaarojen alueella luvassa on puolestaan laskiaispullia, pelailua ja burgereita. Heinävaaran nuorisotilalla (Isäntäläntie 1) tavataan tiistaina 4. maaliskuuta ja Kiihtelysvaaran Suojapirtillä (Tulrompsuntie 2) 5. maaliskuuta 3.–6.-luokkalaisten kanssa ohjattujen pelien, leikkien ja laskiaispullien merkeissä kello 14–17 ja nuorten kanssa 18–21. Nuorten kanssa on luvassa hauskaa ajanvietettä burgerbuffan ja Haluatko miljonääriksi -visailujen parissa.
Tuupovaaran nuorisotilalla (Urheilutie 10) puolestaan ovet ovat avoinna alakoululaisille ja nuorille torstaina 6. maaliskuuta klo 14–19. Tuupovaarassa askarrellaan, pelaillaan, hypätään kepparirataa ja herkutellaan laskiaispullilla.
Enon ja Uimaharjun alueella lomanuokkarit järjestetään maanantaina 3. maaliskuuta Enon nuorisotilalla ja 4. maaliskuuta Uimaharjun nuorisotilalla klo 16–22.
Keskiviikkona Uimaharjusta ja Enosta suunnataan Mustavaaralle kaksi päivää 5.–6. maaliskuuta kestävälle lasketteluleirille.
Botanian Talvipuutarha – talven taikaa ja jättilumilabyrintti
Joensuun kaupunki ja Botania tarjoavat yhteistyössä kaikille alle 15-vuotiaille ilmaisen sisäänpääsyn Botanian Talvipuutarhaan hiihtolomien ajan. Talvipuutarhassa voi laskea Suomen pisintä jääliukumäkeä ja seikkailla jättilumilabyrintissä. Lämmittelemään pääsee sisälle kahvion puolelle ja iltaisin kello 19 jälkeen voi kokea myös tropiikin tunnelmallisessa iltavalaistuksessa.
Botanian Talvipuutarha on avoinna päivittäin klo 9–22.
Laulurinteen Lumipuisto – ulkoilua ja liikunnan iloa
Laulurinteelle rakentuu yhteistyössä Itä-Suomen liikuntaopiston kanssa Laulurinteen Lumipuisto 2025, joka kutsuu ulkoilemaan ja liikkumaan. Lumipuistossa on hiihto- ja kävelyreitit, napakelkka sekä monipuolista ohjelmaa viikonloppuisin. Luvassa on muun muassa koko perheen liikuntatapahtumia, hiihtokouluja ja erilaisia ulkoiluaktiviteetteja.
– Olemme koonneet Lumipuiston lukujärjestykseen suksivuokraamon, hiihtokouluja aikuisille ja lapsille, munkkihiihtoa, kepparirataa, pilkkimistä ja paljon muuta aktiviteettia. Toteutamme oman hiihtolomaviikkomme kynnyksellä koko perheen lomanaloitustapahtuman Liikkeellä lomalle lauantaina 1. maaliskuuta kello 10–14. Tapahtumassa on tarjolla paljon mielenkiintoista tekemistä koko perheelle sekä Susiraja Kiterace 2025 Leijahiihdon ratakilpailu Linnunlahdella, kertoo liikunnan ja hyvinvoinnin asiantuntija Janne Hiltunen ISLOlta.