Joensuun kaupunki on toteuttanut ensimmäistä kertaa laajan matkailijatutkimuksen. Tutkimuksen avulla kaupunki saa arvokasta tietoa matkailijoiden toiveista, matkustamiseen liittyvistä motiiveista ja aluetaloudellisista vaikutuksista. Aineisto kerättiin helmi-elokuun aikana ja vastauksia kertyi yli 4000 kappaletta.
– Tutkimus antaa meille aidosti tietoa siitä, mitä matkailijat ajattelevat Joensuusta ja miksi meille tullaan. Tutkimuksen myötä pystymme jatkossa suuntaamaan matkailun toimenpiteitä ja resursseja viisaammin, sanoo Joensuun kaupungin markkinointijohtaja Markku Pyykkönen.
Vanhojen käsitysten vahvistusta ja uusia löydöksiä
Aiempaa käsitystä tukien tutkimuksesta nähdään, että matkailijat tulevat Joensuuhun paljolti pääkaupunkiseudulta tapaamaan sukulaisia ja ystäviä, joiden luona he myös majoittuvat. Tyypillisimmin matkailijat ovat 45-65-vuotiaita, matkustavat puolison kanssa omalla autolla ja heillä on vahva aiempi side Joensuuhun. Tutkimus vahvisti käsitystä tapahtumien suuresta merkityksestä Joensuuhun suuntautuvassa matkailussa.
– Koko aineistoa tarkasteltaessa tapahtumat ovat toiseksi tärkein matkustusmotiivi Joensuuhun, ja kesäaikana se nousee jopa sukulaisvierailujen ohi tärkeimmäksi syyksi tulla Joensuuhun. Tapahtumamatkailijat myös käyttävät kaupungissa enemmän rahaa, kuin muista syistä tulleet matkailijat. Ja vaikka meille tullaan paljon tapahtumien takia, niin tapahtumat ovat myös ykkösenä kysyttäessä mitä matkailijat kaipaavat Joensuuhun lisää, jatkaa Pyykkönen.
Matkailijoiden mielestä Joensuuhun tarvittaisiin myös lisää aktiviteetteja lapsiperheille, palveluiden laajempia aukioloaikoja ja monipuolisempaa ravintolatarjontaa. Kulttuuria ja taidetta kaivattaisiin lisää ja pettymystä herätti remonttien vuoksi kiinni olleet museot.
– Kysyttäessä matkailijan sidettä Joensuuhun nähdään, että me olemme monelle tuttu kohde, sillä vain kolmellatoista prosentilla vastaajista ei ole aiempaa sidettä Joensuuhun. Uskon, että Joensuulla olisi kasvupotentiaalia tällaisten matkailijoiden keskuudessa, Pyykkönen visioi.
Tervetuloa kuulemaan tuloksista tarkemmin
Joensuun kaupunki järjestää infotilaisuuden alueen matkailuyrityksille ja matkailualan toimijoille tiistaina 23. syyskuuta kello 11:30 alkaen Carelicumin auditoriossa osoitteessa Koskikatu 5. Tilaisuudessa avataan tuloksia tarkemmin ja aikaa varataan myös keskustelulle. Tuloksia esittelemässä kaupungin väen lisäksi Salmi Platform Oy:n toimitusjohtaja Wille Markkanen. Ennakkoilmoittautuminen osoitteessa: https://link.webropol.com/s/joensuunmatkailu