Sisältöjulkaisija

angle-left Pientapahtumatuet haettavissa joulukuussa – uusi tapahtumien rahoitusmuoto valmisteilla

Pientapahtumatuet haettavissa joulukuussa – uusi tapahtumien rahoitusmuoto valmisteilla

Joensuun kaupungin ensi vuoden pientapahtumatukien ensimmäinen hakukierros on avoinna joulukuun ajan. Kaupunki avustaa talousarvion määrärahojen puitteissa tapahtumia, joilla edistetään kävijöiden sekä kaupunkilaisten yhteisöllisyyttä ja osallisuutta. 

Pientapahtumatuella avustetaan monentyyppisiä tapahtumia ja tempauksia, kuten matalan kynnyksen liikuntatapahtumia, kaupunginosatapahtumia tai työelämätapahtumia. Erityisenä toiveena ovat talvilomakauteen sijoittuvat ulkoilmatapahtumat. Seuraavat hakukierrokset ovat luvassa huhtikuussa ja elokuussa.

Aikaisemmilta vuosilta tuttu Torien Timantti -tapahtumatuki poistuu.

– Selkeytimme avustusmuotojamme ja jatkossa kaikkia yhteisöllisyyttä ja osallisuutta lisääviä matalan kynnyksen tapahtumia tuetaan pientapahtumatuella. Torien Timantti -tuella olemme tukeneet ennen kaikkea aktivoineet kaupungin keskeisillä tapahtuma-alueilla järjestettäviä tapahtumia. Halusimme yksinkertaistaa tuen hakemista, taustoittaa markkinointijohtaja Markku Pyykkönen

Tapahtumien markkinointikumppanuushakua valmistellaan

Kaupunki valmistelee myös uutta tapahtumakumppanuusmuotoa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta edistävän pientapahtumatukihaun rinnalle. Uusi tapahtumakumppanuusmuoto tulee lisäämään kaupungin markkinointiyhteistyötä alueella järjestettävien tapahtumien kanssa.

– Kaupungille ehdotetaan markkinointiyhteistyötä eri tapahtumiin ja useimmiten tiedustelijat ovat tapahtumia elinkeinotoimintana järjestäviä toimijoita. Näille kaupallisemmille tai elinkeinotoimintana järjestetyille tapahtumille meillä ei ole ollut sopivaa yhteistyömuotoa ja tähän haluamme vastata. Näin parannamme kaupungin näkyvyyttäkin, jatkaa Pyykkönen.

Tarkemmat tiedot nyt auki olevasta pientapahtumatuesta ja linkki hakulomakkeelle löytyvät osoitteesta: joensuu.fi/pientapahtumatuet