Tiedotimme aiemmin tällä viikolla Koivuniemen koirapuiston isojen koirien puolen sulkemisesta. Maanantaina 1. syyskuuta alueella tehdyssä katselmuksessa havaittiin merkittävä määrä lasinsiruja ja lasijätettä eri puolilla koirapuistoa.
Nyt lasinsirulöydöksiä on tehty pientenkin koirien alueella puistossa. Tämän vuoksi pientenkin koirien puoli suljetaan toistaiseksi.
Koirapuiston sulkemisen ajan koiria voi viedä ulkoilemaan kaupungin muihin koirapuistoihin. Koirapuistot löytyvät kootusti verkkosivuiltamme osoitteesta: www.joensuu.fi/koirapuistot
Koivuniemen koirapuiston isojen koirien puolella on elokuussa tehty maaperätutkimuksia, joidenka myötä lasinsiruja on noussut maan pinnalle. Lasinsiruja ja lasijätettä oli havaittavissa myös muualla, kuin kaivettujen ja täytettyjen koekuoppien kohdalla. Maaperän kuluminen ja routa ovat nostaneet alempia maakerroksia esiin, jossa lasinsiruja on ollut vanhan kaatopaikan jäljiltä. Vastaavia maaperätutkimuksia ei ole tehty tänä kesänä Koivuniemen koirapuiston pienten koirien alueella.
FCG:n tekemän tutkimuksen tulokset valmistuvat myöhemmin syksyllä 2025. Tehdyn tutkimuksen perusteella alueelle voidaan ehdottaa myös laajempia puhdistus- ja kunnostustoimia. Tiedotamme aiheesta lisää, kun raportti on saatu valmiiksi.
Ympäristöriskien selvittämisestä ovat sopineet Joensuun kaupunki ja Pirkanmaan ELY-keskus. Selvitykset ovat osa valtakunnallista Maaperä kuntoon -ohjelmaa, jonka tavoitteena on tunnistaa, tutkia ja puhdistaa ympäristölle haitallisia kohteita. Tutkimukset ja suunnittelun toteuttaa FCG Oy. Kaikki selvitykset valmistuvat vuoden 2025 aikana. Lisätietoa ohjelmasta löytyy osoitteesta: https://maaperakuntoon.fi.