Sisältöjulkaisija

angle-left Joensuun kaupunki tarkentaa koronavirusepidemian ohjeita

Joensuun kaupunki tarkentaa koronavirusepidemian ohjeita

Valtioneuvosto on tänään 12.3.2020 iltapäivällä pidetyssä tiedotustilaisuudessa ilmoittanut suosituksista koronavirusepidemiaan liittyen. Joensuun kaupunki seuraa epidemian etenemistä ja tarkentaa henkilökunnan ohjeistuksia perjantaina 13.3.2020.

Joensuun kaupungin toimenpiteet Valtioneuvoston tiedotustilaisuuden pohjalta ovat tässä vaiheessa seuraavat:

1. Yleisötilaisuudet, joihin osallistuu yli 500 henkilöä, tullaan kieltämään toukokuun loppuun saakka. Linjauksista ja tarkemmista ohjeista tiedotetaan yksityiskohtaisesti Aluehallintoviraston ohjeiden julkaisun jälkeen. Kaupunki linjaa myös omien isompien tapahtumien ja seminaarien toteuttamisesta Aluehallintoviraston ohjeiden mukaisesti.

2. Kaupunki tarkentaa toimenpiteitään sekä yleisesti että tarkemmin toimialakohtaisesti aina uusimpiin viranomaistietoihin perustuen jatkuvasti. Henkilökunnalle ja kuntalaisille tiedotetaan tarkemmista toimialakohtaisista ohjeista niiden valmistuttua.

3. Kaupungin työntekijät toteuttavat vain välttämättömät koti- ja ulkomaiden työmatkat. Matkustamiseen liittyvä tarkennettu ohjeistus annetaan henkilöstölle pian.

4. Terveyden ja hyvinvoinninlaitos THL tulee Valtioneuvoston tiedotuksen mukaan lähettämään jokaiseen kotitalouteen postitse koronavirukseen ja sen ehkäisemiseen liittyvän tietopaketin.

5. Kaupunki avaa infosivut sekä intranettiin että kaupungin verkkosivuille. Sinne päivitetään säännöllisesti asiaan liittyviä ajankohtaisia tiedotteita ja ohjeita.

6. Tässä vaiheessa pyydämme kuntalaisia ja kaupungin henkilöstöä seuraamaan viranomaisten ja kaupungin tiedotusta asiassa.

7. Tarvittaessa toimialojen johtajat antavat tarkempia tietoja tilanteesta.

Lisätietoa toimialakohtaisesti antavat seuraavat viranhaltijat

Joensuun kaupungin yleiset linjaukset
kaupunginjohtaja Kari Karjalainen, kari.karjalainen@joensuu.fi , puh. 0400 827 357
kansliapäällikkö Jari Horttanainen, jari.horttanainen@joensuu.fi , puh. 0400 379 932

Hyvinvointitoimiala (varhaiskasvatus sekä koulutus-, kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalvelut)
hyvinvointijohtaja Riitta Huurinainen, riitta.huurinainen@joensuu.fi , puh. 040 015 2323 

Varhaiskasvatus
palvelujohtaja Juhani Junnilainen, juhani.junnilainen@joensuu.fi , puh. 050 558 7525

Opetus
koulutusjohtaja Olli Kauppinen, olli.kauppinen@joensuu.fi , puh. 050 558 7514

Kaupunkiympäristön toimiala
kaupunkiympäristöjohtaja Anu Näätänen, anu.naatanen@joensuu.fi , 050 550 5490

Maahanmuuttajapalvelut
kehitysjohtaja Janna Puumalainen, janna.puumalainen@joensuu.fi , puh. 050 511 5028

 

 

Tilaa Joensuun kaupungin tiedotteet


Tilaa Joensuun kaupungin tiedotteet: liity postituslistalle.