Sisältöjulkaisija

angle-left Joensuun kaupunki ohjeistaa kaupunkilaisia tiistaina 17.3.2020

Joensuun kaupunki ohjeistaa kaupunkilaisia tiistaina 17.3.2020

Koronavirusepidemian hoitamiseen liittyen Joensuun kaupunki antaa ohjeet sekä henkilöstölle että kaupunkilaisille tiistaina 17. maaliskuuta .2020. Joensuun kaupungin toimenpiteitä valmistelee valmiusjohtoryhmä ja kaupungin varautumista sekä toimenpiteitä käsiteltiin kaupunginhallituksen kokouksessa maanantaina 16.3.2020.

Suomen hallitus linjasi 16. maaliskuuta 2020 lisätoimenpiteistä koronavirustilanteen hoitamiseksi Suomessa. Linjattujen toimenpiteiden tarkoituksena on suojata väestöä sekä turvata yhteiskunnan ja talouselämän toiminta. Suomen hallituksen linjaukset astuvat voimaan 18. maaliskuuta 2020 ja saakka ovat voimassa 13. huhtikuuta 2020 asti. Hallituksen linjauksen mukaisesti muun muassa kaupungin tiloja, palveluita ja kouluja suljetaan toistaiseksi.  

Katso hallituksen linjaukset Valtioneuvoston verkkosivuilta


Lisätietoja Joensuun kaupungin toimenpiteistä:

Joensuun kaupungin yleiset linjaukset
kaupunginjohtaja Kari Karjalainen, kari.karjalainen@joensuu.fi, puh. 0400 827 357
kansliapäällikkö Jari Horttanainen, jari.horttanainen@joensuu.fi, puh. 0400 379 932
henkilöstöjohtaja Sari Lempiäinen, sari.lempiainen@joensuu.fi, puh. 050 656 67

Hyvinvointitoimiala (varhaiskasvatus sekä koulutus-, kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalvelut)
hyvinvointijohtaja Riitta Huurinainen, riitta.huurinainen@joensuu.fi, puh. 040 015 2323

Varhaiskasvatus
palvelujohtaja Juhani Junnilainen, juhani.junnilainen@joensuu.fi, puh. 050 558 7525

Opetus
koulutusjohtaja Olli Kauppinen, olli.kauppinen@joensuu.fi, puh. 050 558 7514

Kaupunkiympäristön toimiala
kaupunkiympäristöjohtaja Anu Näätänen, anu.naatanen@joensuu.fi, 050 550 5490

Maahanmuuttajapalvelut
kehitysjohtaja Janna Puumalainen, janna.puumalainen@joensuu.fi, puh. 050 511 5028

 

Tilaa Joensuun kaupungin tiedotteet


Tilaa Joensuun kaupungin tiedotteet: liity postituslistalle.