"Virkamiehet esittelevät ja poliitikot päättävät"

Vammaisneuvoston jäsenet

Vammaisneuvosto voi tehdä aloitteita ja esityksiä sekä antaa lausuntoja asioista, joilla on merkitystä vammaisten henkilöiden elämisessä ja suoriutumisessa.

Joensuun kaupungin vammaisneuvostoon kuuluu kuusi jäsentä ja heidän varajäsenensä. Neuvostoon on valittu Joensuun vammaisia ja pitkäaikaissairaita edustavien järjestöjen neuvottelukunnan nimeämät henkilöt ja kaupunginhallituksen nimeämät edustajat.

Vammaisneuvosto 2017–2019

Varsinainen jäsen Henkilökohtainen varajäsen

Karvinen Liisa, puheenjohtaja
Joensuun seudun epilepsiayhdistys
liisa.karvinen@kolumbus.fi
p. 050 324 2361
 

Alajuuma Salli
salli.alajuuma@pp.inet.fi
p. 040 846 4362

 

Hoikkanen Pirjo
Pohjois-Karjalan Näkövammaiset ry
pirjo.hoikkanen@pp.inet.fi
p. 040 591 8598
 

Natunen Kati
Joensuun Kehitysvammaisten Tuki ry
Kati.Natunen@hotmail.com
p. 044 318 2198
 

Kortelainen Raija
Joensuun Seudun Invalidit ry
kortelainen.raija12@gmail.com
p. 0400 565 516
 

Tanninen Risto
Pohjois-Karjalan CP-yhdistys
ripavei@suomi24.fi
p. 0500 176 303
 

Pappinen Arja
Pohjois-Karjalan neuroyhdistys ry
apappinen@gmail.com
p. 050 372 2340

 

Maukonen Matti
Joensuun Seudun Kuulo ry
matti.maukonen@elisanet.fi
p. 050 443 7141
 

Kaupunginhallituksen valitsemat edustajat
 
Henkilökohtaiset varajäsenet
 
Lång Risto
risto.lang@gmail.com
p. 045 324 6272
 
Rinta-Jouppi Aino


 

Pippuri Arto, varapj.
arto.pippuri@jns.fi
p. 0400 673 195

Rauma Simo
simo.rauma@siunsote.fi
0400 828 684


Sihteerinä toimii kansliasihteeri Pertti Virolainen
pertti.virolainen@jns.fi
p. 050 447 1162

Erityisdiakoni Tuula Mertasella on vammaisneuvoston kokouksissa läsnäolo- ja puheoikeus
tuula.mertanen@evl.fi
p. 050 366 0892 (vain tekstiviesti)

 

Päivitetty 28.11.2017