"Henkilökohtaisia työllisyyspalveluita"

Opetus- ja kasvatusalan työkokeilupaikat

Työkokeilu on ei-työsuhteinen urasuunnittelua ja työllistymistä edistävä palvelu. Joensuun kaupunki tarjoaa työkokeilumahdollisuuksia eri ammattialoilla. Kaupungin työkokeilussa voi olla muun muassa TE-toimiston, eläke- tai vakuutusyhtiöiden työkokeilusopimuksilla. 

Selvitä työkokeilumahdollisuutesi työkokeilun rahoittajalta ja etsi sopiva työkokeilutehtävä sivuillamme olevista ammattialakohtaisista luetteloista www.joensuu.fi/tyokokeilupaikat.

Kantakaupunki

Aallontien päiväkoti, Rantakylä

  • Tehtäviä eri toiminnoissa lasten kanssa, myös järjestely- ja siistimistehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Heli Lappalainen, p. 050 310 5920, heli.lappalainen@jns.fi

Gävlenlinnan päiväkoti

  • Työtehtäviä mm. lasten kanssa touhuilua (pelailua, askartelua, leikkimistä), vaatehuoltoa, perushoitotehtäviä lasten kanssa ja mahdollisia siivous- ja järjestelytehtäviä.
  • Työtehtävät mietitään tarkemmin yhdessä lapsiryhmän aikuisten ja työkokeilijan kanssa.
  • Yhteyshenkilö: Tuukka Tuomela, p. 050 411 4438, tuukka.tuomela@jns.fi

Kaaren avoin päiväkoti, Noljakka

  • Päivähoidon tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Sari Linna, p. 050 448 3359

Kaislan päiväkoti, Kanervala

  • Lastenhoitotehtäviä
  • Yhteyshenkilö: päiväkodinjohtaja Anne Pölönen, p. 050 437 2175, anne.m.polonen@jns.fi

Kanervalan päiväkoti, Kanervala

  • Lasten perushoitotehtäviä eri-ikäisten lasten ryhmissä (1-3 v., 2-5 v., 3-5 v. ja 6 v. esikoulu), myös siivous- ja järjestelytehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Mervi Nordström, p. 050 408 6567

Linnunlahden päiväkoti, Linnunlahti

  • Tutustuminen ja osallistuminen eri-ikäisten lapsiryhmien toiminnan suunnitteluun ja toteuttamiseen, avustavat työtehtävät päiväkodissa, perehtyminen varhaiskasvatuksen eri ammattinimikkeiden työnkuvaan ja tehtäviin (lastentarhanopettaja, päivähoitaja, ryhmäavustaja, päiväkodinjohtaja, erityislastentarhanopettaja), työelämän kokemuksen kartuttaminen
  • Yhteyshenkilö: Tiina Tiilikainen, p. 050 390 4069, tiina.tiilikainen@jns.fi

Louhostien päiväkoti, Noljakka

  • Tutustuminen ja osallistuminen eri-ikäisten lapsiryhmien toiminnan suunnitteluun ja toteuttamiseen, avustavat työtehtävät päiväkodissa, perehtyminen varhaiskasvatuksen eri ammattinimikkeiden työnkuvaan ja tehtäviin (lastentarhanopettaja, päivähoitaja, päiväkodinjohtaja, erityislastentarhanopettaja), työelämän kokemuksen kartuttaminen
  • Yhteyshenkilö: Leena Kiiskinen, puh. 050 5632748, leena.kiiskinen@jns.fi

Mantan päiväkoti, Kanervala

  • Lastenhoitotehtäviä.
  • 1.11.2016 alkaen myös keittiö- ja siivoustehtäviä
  • Yhteyshenkilö: päiväkodinjohtaja Anne Pölönen, p. 050 437 2175, anne.m.polonen@jns.fi

Marjalan päiväkoti, Marjala

  • Lastenhoitotehtäviä
  • Tehtäviä eri toiminnoissa lasten kanssa, myös valmistelu-,järjestely- ja siistimistehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Liisa Muhonen, p. 050 432 8934, liisa.muhonen@jns.fi

Mutalan päiväkoti, Mutala

  • Tutustuminen ja osallistuminen lasten toiminnan suunnitteluun ja toteuttamiseen, työtehtäviä päiväkodissa sekä myös siistimis- ja vaatehuoltotehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Erja Pakarinen, p. 050 431 6563, erja.pakarinen@jns.fi

Ollilan päiväkoti

  • Lastenhoitotehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Mia Gröhn, p. 050 913 2957, mia.grohn@jns.fi

Penttilän päiväkoti, Penttilä

  • Lastenhoitotehtäviä, vaatehuolto- ja järjestelytehtäviä, ulkoilua
  • Yhteyshenkilö:Heini Hukka, p. 050 330 9179, heini.hukka@jns.fi

Punahilkan päiväkoti

  • Erilaisia tehtäviä päiväkodissa; vaatehuoltoa, siivousta, lasten kanssa puuhailua, ulkoilua jne.
  • Vakkosalmenkatu 11, Kettuvaarantie 28, Peltolankatu 5, Kartanotie 7
  • Yhteyshenkilö: Tuija Leskinen, p. 050 437 2816, tuija.leskinen@jns.fi

Petäikkölän päiväkoti, Petäikkölä

  • Tehtäviä eri toiminnoissa lasten kanssa, myös valmistelu-, järjestely- ja siistimistehtäviä
  • Yhteyshenkilö: päiväkodinjohtaja Pia Väänänen, p. 050 310 9661, pia.vaananen@jns.fi

Sinkkolan päiväkoti, Noljakka

  • Tehtäviä lapsiryhmässä mm. auttaminen lasten arkitoiminnoissa, lasten kanssa pelaaminen, myös siistimis- ja järjestelytehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Sari Kurki, puh. 050 374 1117, sari.k.kurki@jns.fi

Tarpojan päiväkoti, Noljakka

  • Päivähoidon tehtäviä, myös siivoustehtäviä
  • Työkokeilija pääsee tutustumaan varhaiskasvatuksen eri ammattiryhmien työhön
  • Yhteyshenkilö: Tarja Kettunen, p. 050 409 0968

Tuulikanteleen päiväkoti, Karsikko

  • Päivähoidon tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Aija Monto, p. 050 310 9647, aija.monto@jns.fi

Utran päiväkoti

  • Lastenhoitotehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Mia Gröhn, p. 050 913 2957, mia.grohn@jns.fi

Vesikkopuiston päiväkoti, Rantakylä

  • Päivähoidon erilaisia tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Juha Pöllänen, p. 050 369 0884, juha.pollanen@jns.fi

Äkkiväärän päiväkoti, Noljakka

  • Päivähoidon tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Sari Linna, p. 050 448 3359

Kanervalan koulu

  • Koulunkäynnin ohjaajan tehtäviä, englannin kielen taito välttämätön
  • Yhteyshenkilö: Iris Kinnunen, p. 050 439 0380, iris..kinnunen@jns.fi

Karsikon koulu

  • Koulunkäynninohjaajan tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Jussi T. Koski, p. 050 441 3981, jussi.koski@jns.fi

Lyseon peruskoulu

  • Kuvataiteen opetukseen tutustumista. Töiden ideointia ja suunnittelua, sekä opettajan avustamista. Järjestely- ja välinehuoltotehtäviä. Mahdollisuus tutustua myös käsitöiden opetukseen yms.
  • Yhteyshenkilö: Heli Linnolahti, p. 050 372 1498, heli.linnolahti@jns.fi

Marjalan koulu

  • Koulunkäynninohjaajan tehtäviä  mm. yksilö- ja pienryhmäohjaus opettajan ohjeiden mukaan, opetusmateriaalien tekeminen
  • Yhteyshenkilö: Jari Huusko, p. 050 520 4150, jari.huusko@jns.fi

Noljakan koulu

  • Lasten avustamista ja ohjaamista luokissa
  • Yhteyshenkilö: Anne Kilpeläinen, p. 050 589 9355, anne.kilpelainen@jns.fi

Rantakylän koulu

  • Koulunkäynninohjaajan tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Marja Virmajoki-Tyrväinen, p. 050 542 1246, marja.virmajoki-tyrvainen@jns.fi    

Utran koulu

  • Kouluavustajan tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Päivi Ikonen, p. 050 340 2444, paivi.ikonen@jns.fi

Joensuun nuorisovaltuusto

  • Tapahtumien tekemistä nuorten kanssa, tiedottamista, nuorten projekteissa avustamista, ohjaustehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Jutta Kukkonen, p. 050 349 5849, jutta.kukkonen@jns.fi

Nuorisopalvelut

  • Meillä tulet tutuksi nuorisotyön erilasten tehtävien kanssa! Nuorisotyö on nuorten vapaa-ajalla tapahtuvaa nuorten ohjausta ja tukemista. Kiinnostaako sinua ryhmien ohjaaminen, tapahtumien tekeminen, luonnossa liikkumisen opettaminen tai nuorten kanssa projektien tekeminen? Nuorisotyössä eivät päivät ole koskaan samanlaisia ja tehtävät ovat monipuolisia, haastavia sekä palkitsevia. Tehtävät eri yksiköissämme ovat nuorten avointen ovien ohjaustyötä, pienryhmäohjausta, teemallisia iltoja, retki- ja leiritoimintaa sekä nuorten kanssa erilaisten projektien tekemistä.
  • Yhteyshenkilöt: Annu Jantunen, p. 050 596 4560, annu.jantunen@jns.fi ja
    Jukka-Pekka Mattila, p. 050 349 4032, jukka-pekka.mattila@jns.fi

Rantakylän nuorisotalo

  • Nuorten avointen ovien ohjaustyö; pienryhmäohjausta, teemallisia iltoja, kohdennettua yksilötyötä nuorten kanssa, retkitoimintaa
  • Yhteyshenkilö: Eija Westerman, p. 050 524 6257, eija.westerman@jns.fi

Sinkkolan kotieläinpiha

Kotieläinpihaan voit hakea työkokeilun kautta.

Kotieläinpiha on avoinna 15.5.-31.8.2018 välisenä aikana (tiistai-sunnuntai klo 9-17)

  • Sinkkolapajassa tarjotaan ohjattua toimintaa lapsille ja lapsiperheille. Aurinko paistaa (ja välillä sataa), mutta ohjaajan hymy ei hyydy.  Kesäkaudella toimivassa pajan pääset oppimaan ohjaustehtäviä ja pajan toiminnan suunnittelemista. Tämä on sinun kesäinen oppimisen paikkasi jos työskentely tulevaisuudessa lasten tai nuorten parissa kiinnostaa.
  • Päiväleiriohjaaja Sinkkolan päiväleirit ovat kaupungin suosituimmat lasten leirit! Toimintaa ja ohjausta ja huisketta on koko päiväksi. Jos työskentely lasten parissa on ollut suunnitelmissasi, tule testaamaan alan sopivuus leireillämme!
Työkokeilutehtäviin perehdyttäminen tapahtuu kotieläinpihan toiminnasta vastaavan nuoriso-ohjaajan sekä vastaavan eläintenhoitajan sekä vastaavan kahvionhoitajan toimesta.

Lisätietoja/yhteydenotot Sinkkolan kotieläinpihan työkokeilupaikoista:
Tiina Karttunen, p. 050 325 3367, tiina.karttunen@jns.fi

 

Eno ja Uimaharju

Touhutuvan päiväkoti

  • Lastenhoitotehtäviä, myös erilaisia järjestely-, valmistelutehtäviä ja siivoustehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Ulla Hassinen, p. 050 311 9151, ulla.hassinen@jns.fi

Sahatien ryhmis

  • Lastenhoitotehtäviä, myös erilaisia järjestely-, valmistelutehtäviä ja siivoustehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Ulla Hassinen, p. 050 311 9151, ulla.hassinen@jns.fi

Enon koulu

  • Oppilaan henkilökohtainen avustaminen tai jonkin oppiaineen opetuksen avustaminen
  • Yhteyshenkilö: Timo Alanko, p. 044 576 7394, timo.alanko@jns.fi

Uimaharjun koulu

  • Oppilaan henkilökohtainen avustaminen tai jonkin oppiaineen opetuksen avustaminen
  • Yhteyshenkilö: Timo Alanko, p. 044 576 7394, timo.alanko@jns.fi

Kiihtelysvaara

Heinävaaran päiväkoti

  • Päiväkotiapulaisen tehtäviä; esim. lastenhoitoa, pieniä siivoustehtäviä, kuravaatteiden pesua ja kuivatusta
  • Yhteyshenkilö: Airi Nykänen, p. 050 408 1997, airi.nykanen@jns.fi

Kiihtelysvaaran päiväkoti

  • Päiväkotiapulaisen tehtäviä ja eskariryhmässä avustaminen sekä keittiöpuolen tehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Airi Nykänen, p. 050 408 1997, airi.nykanen@jns.fi

Kiihtelysvaaran koulu

  • Koulunkäynninohjaaja/kouluavustaja
  • Yhteyshenkilö: Timo Pennanen, p. 050374631, timo.pennanen@jns.fi

Pyhäselkä

Hammaslahden päiväkoti

  • Lastenhoitotehtäviä ja siivoustehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Kaija Karppinen, p. 050 0194 515

Hammaslahden alueen ryhmäperhepäiväkodit

  • Lastenhoitotehtäviä ja siivoustehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Kaija Karppinen, p. 050 0194 515

Huvikummun päiväkoti, Reijola

  • Lastenhoitotehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Piia Silventoinen-Litja, p. 050 401 6097

Niittylahden päiväkoti

  • Tehtäviä lastenhoidossa sekä siistimistä ja vaatehuoltoa
  • Yhteyshenkilö: Arja Alitupa, p. 050 421 0539, arja.alitupa@jns.fi

Niittylahdenrannan päiväkoti

  • Tehtäviä lastenhoidossa sekä siistimistä ja vaatehuoltoa
  • Yhteyshenkilö: Lea Lasaroff, p.050 465 0896, lea.lasaroff@jns.fi

Niittylahden koulu

  • Oppilaiden avustamista, opetukseen liittyviä valmistelutehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Maija Törmänen, p. 050 443 1424, maija.tormanen@jns.fi

Rekivaaran koulu

  • Kouluavustajan työtehtäviä
  • Yhteyshenkilö: Harri Norismaa, p. 050 362 8626, harri.norismaa@jns.fi

Suhmuran koulu

  • Koulunkäynninohjaajan tehtäviä
  • Lasten avustamista ja ohjaamista esikoulussa
  • Yhteyshenkilö: Pasi Kettunen, p. 050 4431 437, pasi.kettunen@jns.fi

Tuupovaara

Tuupovaaran päiväkoti

  • Tehtäviä hoito- ja kasvatustehtävissä ja siivous- ja ravintopalvelutehtävissä
  • Yhteyshenkilö: Aino Kakkonen, p. 040 505 5729, aino.kakkonen@jns.fi
Päivitetty 22.01.2018