Kulttuuri Joensuussa

Joensuu on monipuolinen kulttuurin keskus, joka tarjoaa elämyksiä ympäri vuoden. Kulttuurivuotta värittävät erilaiset tapahtumat usealta taiteenalalta. Jokaiselle löytyy jotakin – tervetuloa nauttimaan kiinnostavasta kulttuurin kattauksesta!

Musiikkitalven konsertit, Rokumentti, Yksin sateessa, Ilosaarirock, Joen Yö ja Kirjallisuustapahtuma. Taidetta kaduilla ja monipuolista koulutusta. Tätä kaikkea ja paljon muuta on Joensuun kulttuuritarjonta.

Joensuun kaupunki on vahvasti läsnä kulttuuri- ja taidetoiminnassa. Kaupungin kulttuuripalveluihin kuuluvat

  • Joensuun kaupunginorkesteri
  • Taidemuseo Onni
  • Pohjois-Karjalan museo Hilma
  • Bunkkerimuseo
  • Joensuun seutukirjasto
  • Joensuun konservatorio ja
  • Joensuun seudun kansalaisopisto.

Lisäksi Joensuun kaupunki tukee vuosittain monipuolisesti paikallista kulttuuritoimintaa. Joensuussa on vahva kulttuurin ja taiteen ammattilaisten sekä yhdistysten vapaa kenttä, joilla on vakiintunutta kulttuuriin ja taiteeseen liittyvää toimintaa ja tapahtumia sekä virkistäviä uusia avauksia.

YHTEYSTIEDOT

Sari Kaasinen

kulttuurijohtaja
050 302 0563
sari.kaasinen@joensuu.fi

Sari Suvanto

kulttuurisihteeri
050 543 1906
sari.suvanto@joensuu.fi

Pirkko Ahola

suunnittelija
050 592 8111
pirkko.ahola@joensuu.fi

Sanna Saastamoinen

toimistosihteeri
050 571 9229
sanna.saastamoinen@joensuu.fi

Anne Konttinen

toimistosihteeri
050 465 0568
anne.konttinen@joensuu.fi

Miia Ritola

toimistosihteeri
050 439 2992
miia.ritola@joensuu.fi

Sivu arviointi ja palaute