"Virkamiehet esittelevät ja poliitikot päättävät"

Kaupunkirakennelautakunta

Kaupunkirakennelautakunta vastaa maankäytön suunnittelusta, kaavoituksesta, yhdyskuntatekniikan kuten esimerkiksi katutöiden suunnittelusta.

Lautakunnassa on 11 jäsentä ja heidän henkilökohtaiset varajäsenensä. Kaupunkirakennelautakunnan alaisuudessa toimii seudullinen joukkoliikennejaosto.

Lautakunta kokoontuu pääsääntöisesti parittomien viikkojen tiistaina kello 17. Poikkeuksena on vuoden 2018 ensimmäinen kokous, joka pidetään 9.1. ja siitä seuraava on 30.1. Heinäkuussa ei ole kokouksia.

Esityslistat ja pöytäkirjat ovat nähtävillä kaupungin verk­ko­si­vuil­la.

Lautakunnan esittelijä
Kaupunkiympäristöjohtaja Anu Näätänen
Puh. 050 550 5490
anu.naatanen@joensuu.fi

Pöytäkirjanpitäjä
Toimistosihteeri Anja Tolvanen
Puh. 050 329 5540
anja.tolvanen@joensuu.fi

Kaupunkirakennelautakunta 2017–2021

Varsinainen jäsen Puolue Henkilökohtainen varajäsen
Väistö Matti, pj.
050 411 4672
matti.vaisto@jns.fi
Vaaranpääntie 6
82140 Kiihtelysvaara
Kesk.



 
Könönen Jorma
0500 678 416
jorma.kononen@pkpelastuslaitos.fi
Metsäpolku 4 as 3
82140 Kiihtelysvaara
Holopainen Hannu, vpj.
050 522 2835
hannu.holopainen@jns.fi
Linnanpuistontie 12 A 3
82200 Hammaslahti
SDP



 
Lihavainen Juha
050 534 6438
juha.lihavainen@jns.fi

 
Bogdanoff Eero
044 554 4322
eero.bogdanoff@pkpelastuslaitos.fi 
Tuulikinkatu 26
80260 Joensuu

PS



 

Mara Outi
040 593 3104
outi.mara@siunsote.fi
Kiertokoulu 7
82220 Niittylahti

Elonheimo Ville
044 353 5826
ville.elonheimo@jns.fi

 
Vihr.



 
Jönhede Marko
040 868 4322
marko.jonhede@jns.fi
Leinikkitie 16
80130 Joensuu
Hämäläinen Marjo
040 705 5546
marjo.p.hamalainen@jns.fi
Kuusitie 7 A 4
80110 Joensuu
Vihr.



 
Vesala Iiris
iiris.vesala@jns.fi


 
Kettunen Noora
045 352 8007
noora.kettunen@jns.fi
Sepänkatu 36 B as 4
80100 Joensuu
SDP



 
Riippa Hanna
045 633 3863
hanna.riippa@jns.fi
Köynnöskuja 4
82220 Niittylahti
Puranen Jaana
0400 404 944
jaana.puranen@siunsote.fi
Aurinkokatu 7 A 13
80140 Joensuu
SDP



 
Posti Jonne
041 438 8658
jonne.posti@jns.fi

 
Suhonen Hanna
hanna.suhonen@jns.fi


 
Kok.



 
Nevalainen Marja
050 300 3987
marja.p.nevalainen@jns.fi
Onnelantie 21
82730 Tuupovaara
Tahvanainen Petteri
040 578 8078
petteri.tahvanainen@jns.fi
Lönnrotinkuja 2
81200 Eno
Vas.



 
Maasilta Markku
040 517 1542
markku.maasilta@jns.fi
Kalevankatu 2 A 7
80110 Joensuu
Viiri Heli
heli.viiri@jns.fi
 
Kesk.

 
Meriläinen Anne
anne.m.merilainen@siunsote.fi
 
Vuojärvi Petja
0400 870 415
petja.vuojarvi@jns.fi
Telttakatu 1 a
80140 Joensuu
Kok.



 
Koponen Kai
040 865 9243
kai.koponen@liperi.fi
Wallenkatu 7 B 9
80140 Joensuu
Törmälä Anssi
 
Kaup.hall.
edustaja
Hjälm Heli
 
Räsänen Juho Nuorisovalt.
edustaja
Pietarinen Lauri

 

Päivitetty 21.12.2017