"Virkamiehet esittelevät ja poliitikot päättävät"

Hyvinvointilautakunta

Hyvinvointilautakunnan toimialaan kuuluvat varhaiskasvatus, esi- ja perusopetus, lukiokoulutus, lasten aamu- ja iltapäivätoiminta, konservatorion ja kansalaisopiston toiminnan järjestäminen sekä kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalvelut. Lautakunta huolehtii toimialansa lainsäädännön mukaan kaupungille kuuluvista tehtävistä.

Lautakunnassa on 11 jäsentä ja heidän henkilökohtaiset varajäsenensä. Lautakunnassa on kasvatus- ja opetusjaosto sekä sivistys- ja vapaa-aikajaosto. Lisäksi lautakunnassa on oppilaiden ja opiskelijoiden kurinpitoasioiden käsittelemistä varten kurinpitojaosto.

Esityslistat ja pöytäkirjat ovat nähtävillä kaupungin verkkosivuilla.

Hyvinvointilautakunnan esittelijä
Hyvinvointijohtaja Riitta Huurinainen
Puh. 0400 152 323
riitta.huurinainen@joensuu.fi

Pöytäkirjanpitäjä
Toimistosihteeri Sisko Stedt
Puh. 050 352 3478
sisko.stedt@joensuu.fi

Hyvinvointilautakunta 2017–2021

Jäsen Puolue Varajäsen
Kärkäs Joakim, pj.
045 881 1990
joakim.karkas@jns.fi
Karjamäentie 12 A 2
80230 Joensuu
SDP



 
Timonen Tuomas
timonentuomas@windowslive.com
Kalastajakatu 32 A 29
80110 Joensuu
 
Saarelainen Antti, vpj.
045 236 3162
antti.saarelainen@jns.fi
Merimiehenkatu 26 C 25
80100 Joensuu
 

Vas.



 

Korkatti Maria
044 292 0272
korkatti.maria@gmail.com
Kauppakatu 27 A 19
80100 Joensuu

Hulmi Helena
040 724 7009
helena.hulmi@jns.fi
Airotie 13
80160 Joensuu
Kesk.



 
Minkkinen Jaana
050 403 8228
jaana.minkkinen@jns.fi
Lähdesuonkatu 13 B
80140 Joensuu
Kähkönen Paavo
050 554 5476
paavo.kahkonen@jns.fi
Kok.


 
Laasonen Jenni
 

Nuutinen Jere
044 033 2206
jere.nuutinen@jns.fi
Haapalahdentie 290
81295 Haapalahti

Kesk.



 
Hämäläinen Petri
044 067 9827
petrihamalainen@elisanet.fi
Metsästäjänkatu 3
80160 Joensuu
Roivas Maria
046 600 4720
maria.roivas@jns.fi
Eteläkatu 14 B 18
80110 Joensuu
Vihr.



 
Laakkonen Mira
040 567 3364
mira.laakkonen@jns.fi
Värtsilänkatu 7
80200 Joensuu
Rossi Hannes
050 350 9565
hannes.rossi@jns.fi
Nytiläntie 5 D 13
82200 Hammaslahti
Kesk.



 
Karvonen Jaakko
050 336 7144
jakarvon@gmail.com
Penttilänkatu 33 B9
80220 Joensuu
Rämänen Pirjo
040 085 0929
pirjo.ramanen@hotmail.com
Wallenkatu 6 F 6
80140 Joensuu
SDP



 
Haapiainen Olli
050 441 2235
olli.haapiainen@jns.fi
Peipontie 10
80130 Joensuu
Salo Kauko
045 666 6131
kauko.salo@luke.fi
Länsikatu 2 C 12
80110 Joensuu
Kok./PS



 
Varis Päivi
Rasintie 15
82220 Niittylahti

 
Torni Anni
050 520 3695
anni.torni@jns.fi
Koulukatu 34 A 10
80100 Joensuu
SDP



 
Honkanen Anu
045 319 5179
anuhonkanen157@gmail.com

 
Varis Milena
050 341 9300
milena.varis@jns.fi
Vihr.

 
Korte Atte
atte.korte@jns.fi
 
Hattunen Jenna
050 572 1521
jenna.hattunen@jns.fi

 
Kaup.hall.
edustaja


 
Ketonen Matti
050 387 8373
matti.ketonen@jns.fi
Jokikatu 7 as 43
80220 Joensuu
Paakki Neea
 
Nuorisovalt.
edustaja
Kuittinen Mikko-Juhani
 

 

Päivitetty 27.08.2018